Adres:

ADRES:

 

Klasztor oo. Bernardynów

ul. Klasztorna 9
98-290 WARTA

tel. (043) 829-40-74

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nr konta:
Bank Spoldzielczy w Warcie
94 9270 0006 0021 8926 2000 0001 

Diecezja włocławska

Zapraszamy na Mszę św. z udziałem dzieci w niedziele o godz. 12.00

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

V Niedziela Zwykła 10.02.2019 r.

V Niedziela Zwykła 10.02.2019 r.

 1. W liturgii Kościoła przeżywamy:

- jutro – wspomnienie Najśw. Maryi Panny z Lourdes,

- w czwartek – święto św. Cyryla mnicha i Metodego biskupa, patronów Europy.

Wszystkim, którzy będą obchodzić swoje imieniny, urodziny, rocznice i jubileusze składamy życzenia: zdrowia duszy i ciała, opieki Matki Najświętszej i bł. O. Rafała oraz Bożego błogosławieństwa.

 1. Zapraszamy do udziału w zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (sprzęt RTV i AGD np. pralki, telewizory, komputery). Przychody z akcji wspomogą zakup nowoczesnych inkubatorów do szpitala na Wybrzeżu Kości Słoniowej w Afryce prowadzonego przez Siostry Orionistki oraz akcję „Wyprawka dla dzieci” prowadzoną w Kamerunie przez Siostry Pallotynki. Sprzęt można składować na parkingu klasztornym w piątek 22 lutego do godz. 1000.
 2. Spotkanie dla osób przygotowujących się do bierzmowania w sobotę 16.02. o godz. 900, a dla ministrantów w sobotę 23.02. o 1600.
 3. Od piątku w naszym klasztorze, odbywały się rekolekcje powołaniowe. Dziękujemy O. Fabianowi, O. Wenantemu i braciom postulantom za przybliżenie św. Franciszka z Asyżu i sposobu życia charyzmatem we współczesnym zsekularyzowanym świecie.
 4. Dziękujemy wszystkim Parafianom i Gościom za wspólną modlitwę i ofiary składane na potrzeby naszego klasztoru i kościoła. Życzymy błogosławionego tygodnia.
 5. W ostatnim tygodniu odszedł do wieczności: ŚP. Ignacy Kopytek. Wieczny odpoczynek…

IV Niedziela Zwykła 3.02.2019 r.

IV Niedziela Zwykła 3.02.2019 r.

 1. W liturgii Kościoła będziemy przeżywać:

- jutro o godz. 1700 miesięczna Msza św. za zmarłych. Kartki z ich imionami możemy składać w zakrystii.

- we wtorek - wspomnienie św. Agaty, dziewicy i męczennicy. Po Mszach św. poświęcimy sól, chleb i wodę, które za wstawiennictwem świętej mają chronić nas i nasze domostwa od niebezpieczeństw pożaru i od innych przeciwności

- w środę - wspomnienie św. Piotra Chrzciciela, Pawła Miki i Towarzyszy, męczenników,

- w I czwartek miesiąca - wspomnienie św. Kolety z Corbie, dziewicy i Msza św. o powołania o 1700.

Wszystkim, którzy będą obchodzić swoje imieniny, urodziny, rocznice i jubileusze składamy życzenia: zdrowia duszy i ciała, opieki Matki Najświętszej i bł. O. Rafała oraz Bożego błogosławieństwa.

 1. W dniach 8 – 10 lutego 2019 r. w naszym klasztorze, odbędą się
  Rekolekcje powołaniowe. Wszystkich, którzy rozeznają swoje życiowe powołanie i chcieli by przybliżyć sobie postać św. Franciszka z Asyżu i zobaczyć jak wygląda postulat, czyli pierwszy rok naszej zakonnej formacji, serdecznie zapraszamy. Zgłoszenia prosimy przesyłać przez naszą stronę internetową http://duszpasterstwo.bernardyni.pl/rekolekcje-powolaniowe/ lub składać w zakrystii do 6 lutego.
 2. W najbliższą sobotę 9 lutego z okazji XXVII Światowego Dnia Chorego, będzie sprawowana uroczysta Msza św. o godz. 1130 pod przewodnictwem ks. bpa Wiesława Meringa – pasterza naszej diecezji. W czasie liturgii udzielany będzie sakrament chorych, który dzisiaj coraz częściej jest zapomniany i niedoceniony. Zapraszamy wszystkich w podeszłym wieku i tych którzy czują się słabi, chorzy i cierpiący – aby Jezus Chrystus was umocnił i dodał sił abyście odznaczali się chrześcijańską postawą w godzinach cierpienia.
 3. Parafia św. Mikołaja w Miłkowicach organizuje w dniach: 26.09-3.10.2019 r pielgrzymkę samolotową do Portugalii. Koszt 3280 zł + 100 euro. Zapisy u ks. Rafała w Miłkowicach. Szczegóły w gablocie.
 4. Dziękujemy wszystkim Parafianom i Gościom za wspólną modlitwę i ofiary składane na potrzeby naszego klasztoru i kościoła. Życzymy błogosławionego tygodnia.

III Niedziela Zwykła 27.01.2019 r.

III Niedziela Zwykła 27.01.2019 r.

 1. Dzisiaj w naszej parafii gościmy naszego współbrata O. Bolesława, który głosząc Słowo Boże przybliża nam św. Bernardyna ze Sieny czciciela Najświętszego Imienia Jezus. Niech dobry Bóg wynagradza trud i błogosławi mu obficie przez wstawiennictwo św. Bernardyna.
 2. W rozpoczynającym się tygodniu przypadają Dni Odnowy Religijnej:
    I Piątek i I Sobota miesiąca
  , a w liturgii przeżywamy:

- w poniedziałek – wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i d-ra Kościoła,

- w środę – wspomnienie św. Hiacynty Mariscotti, dziewicy,

- w czwartek – wspomnienie św. Jana Bosko, prezbitera,

- w I piątek – Msza św. w intencji chorych o godz. 1600. Spowiadamy pół godziny przed każdą Mszą świętą. Od godz. 900 odwiedzimy chorych naszej parafii.

- w I sobotę - Święto Ofiarowania Pańskiego, nazywane Świętem Matki Bożej Gromnicznej. Msze św. o godz. 700, 800 (u Sióstr Bernardynek), 900 i 1700. Przynieśmy ze sobą gromnice, aby były znakiem obecności Chrystusa - Światłości świata. Zapalajmy je, jak mówi stara polska tradycja, w chwilach trwogi i zagrożenia, aby żyć Bożą Opatrznością. Tego dnia przypada 23 Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, który jest dziękczynieniem za każde powołanie i wielość charyzmatów w Kościele. Ofiary składane na tacę są przeznaczone na wsparcie zakonów klauzurowych.

W I sobotę Nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu NMP u Sióstr Bernardynek o godz. 1930. Matka Boża w Fatimie wzywała: „Widzieliście piekło, do którego idą dusze biednych grzeszników. Bóg chce je uratować, Bóg chce rozpowszechnić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca. Jeżeli uczyni się to, co wam powiem, wielu zostanie przed piekłem uratowanych i nastanie pokój na świecie”.

 1. Wszystkim, którzy w tym tygodniu będą obchodzić swoje imieniny, urodziny, rocznice i jubileusze składamy serdeczne życzenia, zdrowia duszy i ciała, opieki Matki Najświętszej i Świętych Patronów oraz Bożego błogosławieństwa na każdy dzień życia.
 2. Za tydzień w niedzielę odbędzie się przymiarka strojów do I komunii o godz. 1045 w klasztorze.
 3. Dziękujemy Parafianom i Gościom za wspólną modlitwę i ofiary składane na potrzeby naszego klasztoru i kościoła. Życzymy Wam błogosławionego tygodnia.

List przed wizytą relikwii św. Bernardyna

Umiłowani w Chrystusie Panu Bracia i Siostry.

W przyszłym tygodniu nawiedzą naszą Parafię relikwie Świętego Bernardyna za Sieny. By się do tego nawiedzenia dobrze przygotować odpowiedzmy sobie na dwa pytania: czym w Kościele Katolickim są relikwie i dlaczego je czcimy, oraz kim był Święty Bernardyn?

 1. Najpierw skąd wziął się w Kościele kult relikwii?

Ewangelia Świętego Marka opisuje następujące wydarzenie związane z działalnością Pana Jezusa: „Wielki tłum szedł za Nim i zewsząd na Niego napierał. A pewna kobieta od dwunastu lat cierpiała na upływ krwi. Wiele przecierpiała od różnych lekarzy i całe swe mienie wydała, a nic jej nie pomogło, lecz miała się jeszcze gorzej. Słyszała ona o Jezusie, więc przyszła od tyłu, między tłumem i dotknęła się Jego płaszcza. Mówiła bowiem<<Żebym się choć Jego płaszcza dotknęła, a będę zdrowa>>. Zaraz też ustał jej krwotok i poczuła w ciele, że jest uzdrowiona z dolegliwości. A Jezus natychmiast uświadomił sobie, że moc wyszła od Niego. Obrócił się w tłumie i zapytał <<Kto się dotknął mojego płaszcza?>> Odpowiedzieli Mu uczniowie: <<Widzisz, że tłum zewsząd Cię naciska, a Ty się pytasz: Kto się mnie dotkną?>>. On jednak rozglądał się, by ujrzeć tę która to uczyniła. Wtedy kobieta przyszła zalękniona i drżąca, gdyż wiedziała co się z nią stało, upadła przed Nim i wyznała Mu całą prawdę. On zaś rzekł do niej: <<Córko twoja wiara Cię ocaliła, idź w pokoju i bądź uzdrowiona ze swej dolegliwości>>” (Mk 5, 24 – 34)

Pan Jezus nie skrytykował tej kobiety, lecz nawet pochwalił jej zachowanie. Z tego opisu chrześcijanie wywiedli przekonanie o mocy zawartej w świętych przedmiotach. Nie był to jednak fetyszyzm ani przejaw myślenia magicznego. W powyższym fragmencie Ewangelii ważne bowiem były trzy jednocześnie występujące elementy: pierwszy to moc Boga, który okazuje się sprawcą uzdrowienia, drugi – to wiara osoby proszącej o ratunek, wreszcie trzeci

– pośrednictwo konkretnej rzeczy. Stąd właśnie wzięła się w świecie chrześcijańskim wiara  w moc relikwii jako przedmiotów, które pośredniczą w kontakcie między naszą ziemską rzeczywistością a Królestwem niebieskim.

Z czasem, zwłaszcza w późnym średniowieczu, doszło do wielu nadużyć dotyczących relikwii oraz związanych z nimi odpustów. Wielką plagą ówczesnej Europy stały się zwłaszcza falsyfikaty relikwii. Nie należą do rzadkości pamiętniki pątników, którzy opisują, jak podczas jednej pielgrzymki aż w trzech miejscach natchnęli się na tę samą relikwię. Tego typu nadużycia powodowały, że wobec chrześcijańskich przedmiotów kultu narastał stopniowo coraz większy sceptycyzm. Kolejnymi etapami tej nieufności były: reformacja, oświecenie i pozytywizm. Wraz z tryumfem tak zwanej ”cywilizacji naukowej” relikwie odesłane zostały do krainy zabobonu.

Tymczasem człowiek jest istotą cielesno-duchową i potrzebuje również zewnętrznych znaków swojej religijności. Od początku chrześcijanie zachowywali pamiątki związane z Panem Jezusem czy świętymi, tak jak my zachowujemy pamiątki po naszych bliskich. Relikwie świętych, kości męczenników były umieszczane w ołtarzach na których była sprawowana Msza Święta. Obecność relikwii świętego w danym mieście była uważana za przejaw szczególnego błogosławieństwa. Nie dziwi więc fakt, że król Polski, Bolesław Chrobry wykupił ciało Świętego Wojciecha płacąc za nie taką ilością złota, ile ono ważyło. Po sprowadzone relikwie Świętego Floriana, wyszedł na przedmieścia cały Kraków z Księciem Kazimierzem Sprawiedliwym i wszystkimi biskupami na czele. Do relikwii znanych świętych przybywali pielgrzymi z bardzo odległych zakątków świata i dzieje się tak do dziś. Wystarczy wspomnieć pielgrzymki go grobów świętych Apostołów Piotra i Pawła w Rzymie czy świętego Jakuba w Santiago de Compostela.

 1. Kim był święty Bernardyn ze Sieny, którego relikwie mają nawiedzić w przyszłym tygodniu naszą wspólnotę parafialną?

Święty Jan Paweł II powiedział o nim:”…był pielgrzymującym kaznodzieją, przyciągał wielkie tłumy, ponieważ ludzie byli poruszeni Jego słowem, jakby tchnieniem łaski Bożej. Im bardziej jednak rosła Jego popularność, tym mniejszy stawał się  On sam. Nie dążył do wielkości, „do pierwszych miejsc”, czując, że Jego misją i charyzmatem jest pozostanie pokornym bratem, który idąc od miasta do miasta, od wioski do wioski, rozpala w ludziach to, co stanowi sens życia chrześcijańskiego. W kazaniach tego świętego odczuwa się zawsze ducha człowieka dobrego dla biednych, wyrozumiałego dla słabych, często i chętnie patrzącego z poczuciem humoru na realia życia, lecz mocnego, zdecydowanego i  nie- wzruszonego gdy trzeba potępić wady czy stanąć w obronie sprawiedliwości i miłości. Święty Bernardyn był obrońcą prawa Bożego i Apostołem ludu, podobnie jak jego duchowy ojciec Święty Franciszek, podobnie jak Apostołowie, podobnie jak sam Pan Jezus.” Tyle o Świętym Bernardynie Jan Paweł II. Nasza franciszkańska prowincja zakonna nosi Jego imię. Popularnie nazywa się nas Bernardynami. Dlaczego? W 1453 roku święty Jan Kapistran przybył do Krakowa na zaproszenie Króla Kazimierza Jagiellończyka i kardynała Zbigniewa Oleśnickiego. Przybył on z relikwiami swojego mistrza duchowego i przyjaciela świętego Bernardyna, który zaledwie trzy lata wcześniej był kanonizowany. Tak jak święty Bernardyn we Włoszech, tak święty Jan Kapistran w całej niemal Europie głosił Słowo Boże. Gdy przybył do Krakowa mówił swoje kazania na rynku, gdyż żaden kościół nie mógł  pomieścić tłumów przybywających by słuchać tego wybitnego kaznodziei. Gdy święty Jan Kapistran po kilku miesiącach opuszczał Kraków, miał już ponad stu trzydziestu kandydatów, którzy chcieli wstąpić do zakonu świętego Franciszka, wśród nich byli profesorowie i studenci Akademii Krakowskiej. Na przeciw Wawelu powstał pierwszy klasztor naszej prowincji i kościół pod wezwaniem właśnie świętego Bernardyna. Ludzie idąc do tego kościoła mówili idziemy do braci od świętego Bernardyna czyli do Bernardynów. Ta popularna nazwa przylgnęła nie tylko do krakowskiego konwentu, ale również do innych naszych klasztorów, które w bardzo szybkim tempie kolejno powstawały: w Warszawie, Tarnowie, Przeworsku, Kole, Radomiu, Skępem, Warcie. Są to fundacje tylko z XV wieku, które do dziś istnieją, a było ich znacznie więcej. Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym fakcie. Gdy święty Jan Kapistran wędrował po Europie przy relikwiach świętego Bernardyna, które woził ze sobą dokonywało się wiele cudów zatwierdzonych także przez Kościół .Wspomina się, że było ich więcej, niż przy relikwiach jakiegokolwiek świętego do tej pory.

Przyjdźmy więc i my uczcić tego świętego. Prośmy Go o orędownictwo w niebie dla naszej Ojczyzny, naszego Zakonu, naszej parafii. Prośmy Go o liczne i dobre powołania do służby Bożej, ale także w naszych osobistych potrzebach i troskach, za nasze rodziny, bliskich i tych, których kochamy. Ten święty o którym mówiono, że stał jedną nogą w średniowieczu, a drugą w renesansie jest bardzo aktualny i w dzisiejszym świecie stojącym na rozdrożu cywilizacji. Nawiedzenie relikwii świętego Bernardyna będzie nie tylko okazją zapoznania się z Jego pięknym, ciekawym i oddanym Bogu życiem, ale także poznania głównych myśli Jego nauczania, z których na pierwszy plan wysuwa się  KULT IMIENIA JEZUS.

Niech to Imię „poza którym nie ma zbawienia”, będzie w naszych sercach, umysłach i w naszym życiu zawsze na pierwszym miejscu. Niech Pan Jezus udziela wszystkim obfitego błogosławieństwa i obdarzy pokojem.

Bolesław Opaliński

prowincjalny opiekun

peregrynujących relikwii św. Bernardyna ze Sieny

II Niedziela Zwykła 20.01.2019 r.

II Niedziela Zwykła 20.01.2019 r.

 1. W Panamie trwają Światowe Dni Młodzieży. Zachęcamy do śledzenia relacji ze spotkania papieża z młodzieżą oraz do modlitwy w ich intencji.
 2. W rozpoczętym tygodniu przeżywamy:

- w poniedziałek – wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy,

- w czwartek – wspomnienie św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła,

- w piątek – święto Nawrócenia św. Pawła, Apostoła,

- w sobotę – wspomnienie Świętych Tymoteusza i Tytusa, biskupów;

Wszystkim, którzy w tym tygodniu będą obchodzić swoje imieniny, urodziny, rocznice i jubileusze a szczególnie naszym dziadkom i babciom składamy serdeczne życzenia, zdrowia duszy i ciała, opieki Matki Najświętszej i bł. O. Rafała na każdy dzień życia.

 1. Zakończyliśmy „kolędę”. Dziękujemy za chwile wspólnej modlitwy, budujące świadectwo wiary, serdeczne przyjęcie oraz złożone ofiary na system przeciwpożarowy.
 2. W środy o godz. 1745 odbywają się w klasztorze spotkania biblijne. Zachęcamy, aby pogłębiać swoją miłość do Jezusa Chrystusa.
 3. W sobotę 26.01. minie 485. rocznica śmierci bł. O. Rafała z Proszowic, którego ciało kryje sarkofag w naszym kościele. Po Mszy św. odprawimy okolicznościowe nabożeństwo do O. Rafała, którego czcimy w każdy czwartek po Mszy św. wieczornej, prosząc w intencjach zapisanych w książce przy jego ołtarzu.
 4. Za tydzień (w niedzielę) 27.01. w kościele św. Mikołaja odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu chórów: Cantate Deo, Nauczycielskiego Turkowskiego Towarzystwa Śpiewawczego i Lutnia z Warty i Koła. Początek o godz. 1130 w trakcie trwania Mszy św. Serdecznie zapraszamy.
 5. Zachęcamy do korzystania z prasy katolickiej, aby w ten sposób pogłębiać swoją wiedzę religijną i ożywiać wiarę.
 6. Bożemu Miłosierdziu polecamy ŚP. Grażynę Halinę Grochulską, której pogrzeb będzie jutro o godz. 1400. Dobry Jezu...

 Modlitwa przed nawiedzeniem relikwii św. Bernardyna ze Sieny.

Boże, Ty przez wcielenie swojego Syna dałeś nam dowód swojej najwyższej miłości do człowieka. Przez wstawiennictwo świętego Bernardyna ze Sieny, który niezmordowanie rozwijał kult Najświętszego Imienia Jezus, spraw aby wszyscy uznali, że nie ma innego Imienia w którym moglibyśmy być zbawieni i do którego winniśmy się zwracać, jak tylko imię Twojego Jednorodzonego Syna. Spraw niech nawiedzenie relikwii tego świętego, obudzi w nas gorącą miłość do Ciebie i naszych braci. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Niedziela Chrztu Pańskiego 13.01.2019 r.

Niedziela Chrztu Pańskiego 13.01.2019 r.

 1. Niedzielą Chrztu Pańskiego kończymy Okres Bożego Narodzenia w Roku Liturgicznym. Od jutra przeżywać będziemy Okres Zwykły, który przypomina nam nauczanie Jezusa i wydarzenia związane z Jego publiczną działalnością. W polskiej tradycji przedłużamy śpiewanie kolęd do 2 lutego, czyli święta Matki Bożej Gromnicznej. Dziękujmy dziś Bogu, naszym rodzicom i chrzestnym za dar naszego chrztu, przez który zostaliśmy wszczepieni w Chrystusa i wprowadzeni do Kościoła.

Zapraszamy dzisiaj na koncert kolęd w wykonaniu Warckiej Orkiestry Dętej na godz. 1000 do naszego kościoła.

 1. W liturgii Kościoła przeżywamy:

- w środę – święto Świętych Berarda i Towarzyszy, Pierwszych Męczenników Franciszkańskich;

- w czwartek – wspomnienie Św. Antoniego, opata;

- od piątku – przeżywać będziemy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan;

- w sobotę – wspomnienie Św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa.

Wszystkim, którzy w tym tygodniu będą obchodzić swoje imieniny, urodziny, rocznice i jubileusze składamy serdeczne życzenia, zdrowia duszy i ciała, opieki Matki Najświętszej i bł. O. Rafała na każdy dzień życia.

 1. Trwają odwiedziny duszpasterskie zwane „Kolędą”. Kapłan przychodzi do naszego domu, aby wspólnie z rodziną modlić się o błogosławieństwo Boże na Nowy Rok i poświęcić mieszkanie. Odwiedziny te chciejmy przeżyć jako akt religijny. Dom niech będzie przygotowany: nakryty stół białym obrusem a na nim krzyż, świece, woda święcona, Pismo św. i jeśli są w rodzinie dzieci uczęszczające do szkoły – to również zeszyty od religii. Ofiary składane w czasie kolędy przeznaczymy na system przeciwpożarowy kościoła i klasztoru. Za każdy złożony dar składamy serdeczne Bóg zapłać. Kolędę rozpoczynamy od godz.1600.

Porządek kolędy:

Poniedziałek: ul. Sieradzka blok 5 i 7, ul. Sieradzka – domki jednorodzinne; Wtorek: ul. Sieradzka blok 6 i dawna administracja, dom 3a, ul. Prefekturalna, ul. Klasztorna, ul. Skarżyńskiego, ul. Szymańskiego;

Środa: ul. Jagielońska, ul. Mansjonarska, ul. Świętojańska, ul. Przedwiośnie,
ul. Baryki; Czwartek: ul. Popioły, ul. Długa i ul. Wierna;

 1. Spotkania przy Słowie Bożym (Krąg biblijny) w środę o godz. 1745 w klasztorze.
 2. W sobotę 19 stycznia spotkania dla młodzieży przed bierzmowaniem:

o godz. 900 grupa I, o 1015 grupa II i o 1130 grupa III – najmłodsza.

 1. Wszystkim Parafianom i Gościom dziękujemy za wspólną modlitwę, pomoc i gościnność, za ofiary składane na potrzeby naszego klasztoru i kościoła. Życzymy błogosławionego tygodnia.
 2. W przedsionku kościoła jest do nabycia tygodnik Idziemy, w którym m.in.:

Chrzest i aspiryna – Jaka jest różnica miedzy przyjęciem chrztu i połknięciem tabletki aspiryny? Odmowa pogrzebu kościelnego – Komu i w jakich okolicznościach Kościół odmawia katolickiego pogrzebu?

Urocz. Objawienia Pańskiego 6.01.2019 r.

Urocz. Objawienia Pańskiego 6.01.2019 r.

 1. Przeżywamy w Kościele Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli). Na pamiątkę tego wydarzenia, o godz. 1140 z parkingu przy ul. Przedwiośnie z „Orszakiem Trzech Mędrców” przejdziemy do żywej szopki aby oddać hołd Bożemu Dzieciątku.
 2. Dziś w kościele błogosławimy kadzidło i kredę, którą – zgodnie z dawnym polskim zwyczajem – na drzwiach naszych domostw nakreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Po literach
  C + M + B napiszemy cyfry roku Pańskiego 2019, co tłumaczymy również jako prośbę, aby Chrystus błogosławił nasz dom: Christus Mansionem Benedicat. Oznaczając drzwi naszych domów dajemy świadectwo wiary wobec naszych braci i sióstr.
 3. Tradycyjnie od jutra rozpoczniemy wizytę duszpasterską – kolędę. Bardzo prosimy, aby stół nakryć białym obrusem, na stole umieścić krzyż, świece i wodę święconą z kropidłem oraz Pismo Święte. W tych domach, gdzie dzieci i młodzież uczęszczają na katechezę, prosimy przygotować również zeszyty od religii. Ofiary składane na kolędzie przeznaczymy na system przeciwpożarowy kościoła i klasztoru. Wizytę duszpasterską rozpoczniemy od godz. 900.

Prosimy o przysłanie samochodów po kapłanów.

Porządek kolędy:

- w poniedziałek: Łabędzie i Gołuchy

- we wtorek: Bartochów

- w środę: Duszniki

- w czwartek: Małków

- w piątek: Zagajew i Raczków

 1. Wszystkim Parafianom i Gościom dziękujemy za wspólną modlitwę, pomoc i gościnność, za ofiary składane na potrzeby naszego klasztoru i kościoła. Życzymy błogosławionego tygodnia.
 2. W zakrystii jest do nabycia poświęcone kadzidło i kreda, a w przedsionku kościoła tygodnik Idziemy, w którym:

Ksiądz po kolędzie – Czym jest coroczna wizyta duszpasterska?

Postęp wymaga ofiar – Dlaczego niektórym środowiskom bardzo zależy, żeby Polska wyzbyła się swojej waluty i przyjęła euro.

Niedziela Świętej Rodziny 30.12.2018 r.

Niedziela Świętej Rodziny 30.12.2018 r.

 1. Jutro przypada wspomnienie św. Sylwestra, papieża i zakończenie „Starego Roku”. Tradycyjnie dziękujemy Bogu za otrzymane łaski i przepraszamy za wszystkie grzechy. Msza św. i nabożeństwo o godz. 1700. W kościele Sióstr Bernardynek powitamy Nowy Rok 2019 na Mszy św. o 2400. Serdecznie zapraszamy.
 2. W tym tygodniu przypadają dni odnowy wewnętrznej: I czwartek, I piątek, I sobota i I niedziela miesiąca, a w liturgii przeżywamy:

- we wtorek – Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi i światowy dzień modlitw o pokój. Porządek Mszy św. niedzielny. Ofiary na tace są przeznaczone na utrzymanie naszego WSD w Kalwarii Zebrzydowskiej.

-w środę – wspomnienie Świętych Bazylego Wielkiego i Grzegorza
z Nazjanzu
, biskupów i doktorów Kościoła;

- w I czwartek m-ca – wspomnienie Najświętszego Imienia Jezus; zapraszamy na Mszę św. o powołania na godz. 1700.

- w I piątek m-ca – spowiadamy pół godziny przed każdą Mszą świętą. Od godziny 900 odwiedzimy chorych, za których modlimy się tego dnia we Mszy św. o godz. 1600.

- w I sobotę m-ca – zapraszamy na nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu NMP do kościoła Sióstr Bernardynek na godz. 1930.

- w przyszłą niedzielę obchodzimy Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli). To bardzo ważna uroczystość w okresie Bożego Narodzenia. Pan Jezus objawia się już nie tylko narodowi wybranemu, wśród którego przyszedł na ziemię, ale wszystkim ludziom, których reprezentują mędrcy przybywający ze wschodu. Na pamiątkę tego wydarzenia, zapraszamy w niedzielę o godz. 1140 na parking przy ul. Przedwiośnie, aby z „Orszakiem Trzech Mędrców” procesyjnie przejść do żywej szopki i oddać hołd Bożemu Dzieciątku. Błogosławieństwo kredy na wszystkich Mszach św. Zebrane w tym dniu ofiary do puszek przeznaczone są na Krajowy Fundusz Misyjny.

 1. W przyszłą niedzielę Mszą św. o godz. 1030 rozpocznie się spotkanie miejscowej wspólnoty FZŚ, a po niej serdecznie zapraszamy do salki wszystkich sympatyków św. Franciszka na dalszą część spotkania. VERTE
 2. Wszystkim, którzy w tym tygodniu będą obchodzić swoje imieniny, urodziny czy jubileusze, składamy nasze życzenia: zdrowia duszy i ciała, opieki Matki Najświętszej i Świętych Patronów oraz Bożego błogosławieństwa na każdy dzień życia.
 3. Młodzież przygotowującą się do sakramentu bierzmowania zapraszamy na spotkanie w sobotę 5 stycznia na godz. 900.
 4. Od poniedziałku 7 stycznia rozpoczniemy wizytę duszpasterską czyli kolędę, od miejscowości Łabędzie i Gołuchy.
 5. W zakrystii możemy składać karki z imionami zmarłych za których modlimy się przez cały rok oraz wypominki na Msze św. zbiorową za zmarłych.

 

Modlitwa za rodzinę pap. Franciszka:

Jezu, Maryjo i Józefie
w Was kontemplujemy
blask prawdziwej miłości,
do Was zwracamy się z ufnością.

Święta Rodzino z Nazaretu,
uczyń także nasze rodziny
środowiskami komunii i wieczernikami modlitwy,
autentycznymi szkołami Ewangelii
i małymi Kościołami domowymi.

Święta Rodzino z Nazaretu
niech nigdy więcej w naszych rodzinach nikt nie doświadcza
przemocy, zamknięcia i podziałów:
ktokolwiek został zraniony albo zgorszony
niech szybko zazna pocieszenia i uleczenia.

Jezu, Maryjo i Józefie
Usłyszcie, wysłuchajcie naszego błagania.
Amen.

Uroczystość Narodzenia Pańskiego 25.12.2018 r.

Uroczystość Narodzenia Pańskiego 25.12.2018 r.

 1. Jutro drugi dzień oktawy Bożego Narodzenia – Święto św. Szczepana, męczennika. Porządek Mszy św. niedzielny, a ofiary składane na tace są przeznaczone na KUL. Na Mszy św. o godz. 1030 poświęcimy owies.
 2. Wszystkim zaangażowanym przy budowie okazałych szopek w kościele i w ogrodzie z całego serca dziękujemy na ręce Brata Hiacynta i Pana Tadeusza Chrzana, a przez nich wszystkim pomagającym. Nasze podziękowania kierujemy także do: P. Andrzeja Pabicha z Borysewa, P. Tomka Balińskiego i P. Anny Bilskiej za zwierzęta oraz P. Ryszarda Rutkowskiego i P. Andrzeja Marciniaka za przywiezienie zwierząt. Niech Dziecię Jezus wynagrodzi wszystkim ich pracę i trud obfitością swych łask i błogosławieństw!
 3. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim dobrodziejom i sympatykom naszego klasztoru i kościoła za ofiary i produkty spożywcze, życzliwość i otwartość serca. Niech Boże Dziecię hojnie wam wszystkim błogosławi.
 4. W zakrystii możemy składać karki z imionami zmarłych za których modlimy się przez cały rok oraz wypominki na Msze św. zbiorową za zmarłych.

Serdecznie Was pozdrawiamy Drodzy Parafianie, Dobrodzieje i Sympatycy naszego kościoła i klasztoru.

Przed nami otwiera się kolejna szansa, by odbudować w naszym sercu małe tabernakulum, w którym Jezus mógłby się schronić.

Spotykając czułość i miłość Boga, który w Dzieciątku Jezus stał się zależny i potrzebujący naszej ludzkiej miłości, z serca wam życzymy: aby wcielona Miłość – Jezus Chrystus pozwolił nam patrzeć na drugiego nowym spojrzeniem, sięgającym poza doczesność, aby odkryć prawdziwą radość i prawdziwe światło.

IV Niedziela Adwentu 23.12.2018 r.

IV Niedziela Adwentu 23.12.2018 r.

 1. Jutro Wigilią, rozpoczynamy obchody świąt Bożego Narodzenia. Nie będzie Mszy św. o godz. 1700. Zadbajmy w naszych domach o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Niech to będzie okazja, może jedyna w roku, do pojednania, zgody, wyciągnięcia przyjaznej dłoni do kogoś z bliskich, znajomych, w sąsiedztwie. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszy wspólna modlitwa, lektura fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Pana Jezusa, łamanie się poświęconym opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek. Nie stawiajmy na wigilijnym stole alkoholu.
 2. Pasterka u Sióstr Bernardynek o 2200 a w naszym kościele o północy. Po Mszy pasterskiej udamy się procesyjnie do żywej szopki. Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie szopki w naszym kościele i w ogrodzie pragniemy z całego serca podziękować, na ręce Brata Hiacynta i Pana Tadeusza Chrzana, a przez nich wszystkim pomagającym przy budowie okazałych szopek. Nasze podziękowania kierujemy także do: P. Andrzeja Pabicha z Borysewa, P. Tomka Balińskiego i P. Anny Bilskiej za zwierzęta oraz P. Ryszarda Rutkowskiego i P. Andrzeja Marciniaka za przywiezienie zwierząt. Niech Dziecię Jezus wynagrodzi wszystkim ich pracę i trud obfitością swych łask i błogosławieństw!
 3. W Uroczystość Narodzenia Pańskiego 25.12. i Święto św. Szczepana 26.12. porządek Mszy świętych niedzielny.

- we czwartek - święto św. Jana, Apostoła i Ewangelisty. Po Mszach św. pobłogosławimy wino;

- w piątek - święto świętych Młodzianków, Męczenników. Jest to dzień modlitw w intencji niemowląt i dzieci nienarodzonych;

- w przyszłą niedzielę – Święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa.

 1. Wszystkim, którzy w tym tygodniu będą obchodzić swoje imieniny, urodziny czy jubileusze, składamy nasze życzenia: zdrowia duszy i ciała, opieki Matki Najświętszej i Świętych Patronów – sługi Bożego O. Rafała oraz Bożego błogosławieństwa na każdy dzień życia.
 2. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim dobrodziejom i sympatykom naszego klasztoru i kościoła za ofiary i produkty spożywcze, życzliwość i otwartość serca. Niech Boże Dziecię hojnie wam wszystkim błogosławi.
 3. W zakrystii są do nabycia świece Caritas, kalendarze i opłatki. Możemy także składać karki z imionami zmarłych za których modlimy się przez cały rok oraz wypominki na Msze św. zbiorową za zmarłych.
 4. W przedsionku do nabycia tygodnik Idziemy, a w nim m.in. Rozmowa przy żłóbku – O tęsknocie za polską Wigilią, - Bóg już tu nie mieszka? – Dlaczego na Zachodzie sprzedaje się Kościoły? Cena numeru z kalendarzem 5 zł.

Ważna informacja

Ratujmy Klasztor

 

Zwracamy się z serdeczną prośbą do wszystkich ludzi dobrej woli, którzy chcieli by pomóc.

 

CZYTAJ WIĘCEJ

Słowo na dziś

"Wiara podaje nam to, czego rozum nie może pojąć. Wiara - to zaślubiny Boga z duszą."

 
(Św.Jan od Krzyża)


Odwiedza nas 41 gości oraz 0 użytkowników.

135175
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
W zeszłym miesiącu
Wszystkie
66
101
846
92221
2698
6498
135175
Twoje IP: 34.228.143.13
2019-02-16